Pacijenti s ADHD-om imali su koristi od medicinskog kanabisa

Foto: Canva

Nedavna opservacijska studija koju je proveo tim istraživača iz Ujedinjenog Kraljevstva otkrila je da medicinski kanabis može biti koristan za osobe s ADHD-om. U rijetkoj studiji, istraživači su pratili određene pacijente s kanabisom s ADHD-om tijekom 12 mjeseci i uočili poboljšanja u njihovoj anksioznosti, kvaliteti sna i kvaliteti života povezanoj sa zdravljem. Pacijenti su dobro podnosili kanabis: manje od jedne petine njih prijavilo je negativne nuspojave, od kojih je većina bila umjerena. Autori tvrde da ovi rezultati – iako nisu konačni – ipak pružaju snažnu motivaciju za buduće studije o kanabisu i ADHD-u, piše Leafly.com.

ADHD — ili poremećaj pažnje/hiperaktivnosti — neurorazvojno je stanje obično obilježeno neujednačenim fokusom, hiperaktivnošću i impulzivnošću. Dok se tradicionalno klasificirao kao poremećaj, mnogi ga stručnjaci sada definiraju kao vrstu neurodivergencije (prirodne ljudske varijacije u tome kako različiti mozgovi obrađuju informacije).

Gledano iz ove perspektive, ADHD predstavlja jedinstvene prednosti kao što su kreativno razmišljanje, visoke razine energije i hiperfokus. Ipak, dijagnoza također dolazi sa svojim udjelom poteškoća: ne samo poteškoće s fokusiranjem, hiperaktivnost i impulzivnost, već i veća učestalost problema sa spavanjem, tjeskobe i depresije. Ove poteškoće mogu negativno utjecati na kvalitetu života, školu, posao i društvene odnose.

Anketa National Health Interview Survey procjenjuje da više od 10% stanovništva SAD-a ima ADHD. Iako su se neki lijekovi pokazali donekle učinkovitima u ublažavanju simptoma ADHD-a (kao što su Adderall, Ritalin ili Wellbutrin), mnogi od njih uzrokuju negativne nuspojave. Zbog rizika poput smanjenog apetita, nesanice, emocionalne disregulacije, razdražljivosti i štetnih kardiovaskularnih događaja, mnoge osobe s dijagnosticiranim ADHD-om izbjegavaju uzimanje ovih lijekova.

S obzirom na ove izazove u liječenju ADHD-a, istraživači su se pitali može li kanabis predstavljati učinkovitu alternativu, bez tako visokog faktora rizika. Poznato je da kanabis aktivira endokanabinoidni sustav, koji ADHD može oštetiti, prema pretkliničkim istraživanjima . Dodatna istraživanja pokazuju da bi kanabis mogao pomoći u povećanju koncentracije, motivacije, učenja, pamćenja, hiperaktivnosti i impulzivnosti kod osoba s ADHD-om. Druge su studije, međutim, primijetile da kanabis može pogoršati kognitivnu funkciju pacijenata s ADHD-om.

ADHD i kanabis: 12-mjesečna studija

Kako bi ispitali dugoročne rezultate upotrebe kanabisa za osobe s ADHD-om, istraživači su u nedavnoj studiji analizirali podatke o 68 pacijenata s ADHD-om iz Registra medicinskog kanabisa u Velikoj Britaniji. Osamdeset posto pacijenata već su bili konzumenti kanabisa.

Promatrajući mjere ishoda koje su prijavili pacijenti (kao i dnevne doze CBD-a i THC-a pacijenata) na referentnim vrijednostima od 1, 3, 6 i 12 mjeseci, utvrdili su da razine anksioznosti, kvaliteta spavanja i kvaliteta života povezanih sa zdravljem pacijenata poboljšana.

Značajno, metrika anksioznosti i kvalitete sna poboljšala se pri svakoj prijavi tijekom 12 mjeseci. Također su pronađena značajna poboljšanja u kvaliteti života povezanoj sa zdravljem tijekom prvih 6 mjeseci studije. Međutim, do 12. mjeseca ta su se poboljšanja vratila na početnu vrijednost – bez značajne razlike između pacijenata koji su bili potrošači i onih koji to nisu bili.

Istraživači su primijetili i neke umjerene negativne nuspojave: najčešće nesanicu, poremećaj koncentracije, letargiju i suha usta. Ipak, samo 11 od 68 sudionika prijavilo je bilo kakve negativne nuspojave. Devet pacijenata zapravo je prestalo koristiti svoje druge ADHD lijekove tijekom liječenja.

Studija dodaje specifičnost istraživanju kanabisa za ADHD. Istraživači su izolirali podatke od stvarnih pacijenata koji su koristili pravi kanabis, za razliku od podataka istraživanja na razini populacije, studija na stanicama ili životinjama.

Trebamo više istraživanja o ADHD-u i kanabisu

Iako ova studija sugerira da kanabis može ublažiti neke simptome ADHD-a, on ima neka ograničenja. Kao prvo, ne može se dokazati da je kanabis uzrokovao poboljšanja; to bi jednostavno mogla biti korelacija. Nadalje, studija nije istraživala različite učinke različitih režima konzumacije kanabisa: ne samo doziranje, već i kemijske komponente različitih sojeva i metode konzumacije. Kao takav, potrebno je proučiti svaki različiti režim. Ne možemo nastaviti s pretpostavkom da će sve varijante kanabisa rezultirati istim ishodom.

Kohorta je također imala više muških sudionika (80,88%), i stoga može pretjerano predstavljati kako kanabis utječe na muškarce s ADHD-om. Buduće studije trebale bi istražiti kako bi kanabis mogao različito utjecati na muškarce i žene na pacijente s ADHD-om.

Naposljetku, s obzirom na to da je većina skupine već koristila kanabis na početku razdoblja istraživanja – i da konzument kanabisa može razviti toleranciju na njegove učinke tijekom vremena – moguće je da su neki pacijenti već razvili toleranciju ili su dobiti maksimalnu korist od kanabisa tijekom svoje osnovne procjene. To bi moglo iskriviti rezultate i pokazati manje koristi od kanabisa.

Sve u svemu, studija pokazuje snažne dokaze da bi kanabis mogao koristiti onima s ADHD-om, posebno kada je u pitanju ublažavanje tjeskobe i poremećaja sna povezanih s tim stanjem. Ali potrebno je više istraživanja kako bi se potvrdili ovi rezultati i odredili najbolji načini korištenja kanabisa za te učinke.

Ako ste znatiželjni o korištenju kanabisa za vlastiti ADHD, uvijek se posavjetujte s liječnikom specijaliziranim za kanabis.

Grupa za kanabis Curaleaf cilja na njemački neočekivani prihod

Postavi prvi komentar na ovu objavu

Ostavi komentar

Email adresa neće biti objavljena.


*