Može li konoplja pomoći u preokretu kroničnih stanja poput dijabetesa?

Foto: Canva

Konoplja, biljka koja potječe od iste vrste kao i kanabis, sadrži zdrave masti i esencijalne masne kiseline, a također je odličan izvor proteina. Uz to, dolazi prepuna velikih količina vitamina, rekla je Ira Rattan, veganska nutricionistica i savjetnica za holistički wellness. Dodala je da, za razliku od popularnih predodžbi, konoplja i njezini proizvodi imaju “nisku razinu tetrahidrokanabinola (THC) — tvari koja je odgovorna za opijanje”.

“Konoplja ima manje od 0,3 posto (THC-a), dok kanabis ili marihuana sadrže 20 posto ili više”, rekla je za Indianexpress . Znači li to da se može konzumirati konoplja za dobrobit zdravlja?

Uzimajući u obzir rastući pritisak na uključivanje konoplje — koja se reklamira kao “superhrana” — u vlastitu prehranu, hajdemo detaljnije razumjeti više o sjemenkama konoplje, ulju konoplje i mlijeku od konoplje.

Indijska uprava za sigurnost hrane i standarde (FSSAI) izdala je obavijest 15. studenog 2021. u kojoj stoji: “Sjeme konoplje, ulje sjemenki konoplje i brašno sjemenki konoplje prodavat će se kao hrana ili koristiti kao sastojak hrane za prodaju u skladu s odgovarajućim standardima”.

Da, konoplja ima i ljekovite i nutritivne prednosti. Što se tiče prehrane, sjemenke konoplje su najvažniji dio biljke koje se mogu jesti cijele ili bez ljuske. Također se mogu pretvoriti u mlijeko, koje je slično sojinom mlijeku. Ulje sjemenki konoplje može se koristiti kao ulje za kuhanje, slično kao maslinovo ulje . Međutim, mora se napomenuti da ima nisku točku dimljenja. Dostupni su čak i dodaci sjemenki konoplje za one koji žele uživati ​​u impresivnim zdravstvenim dobrobitima konoplje u svojoj prehrani,” rekao je Rattan.

Upoznajte se s prednostima svakog

Uključivanjem sjemenki konoplje u prehranu, može se poboljšati zdravlje srca, rekao je Rattan. “Sjemenke konoplje posebno su bogate zdravim mastima, uključujući omega-3 i omega-6 masne kiseline, za koje je poznato da poboljšavaju zdravlje srca smanjenjem kolesterola, krvnog tlaka i triglicerida”, rekao je Rattan. Dodala je da sjemenke konoplje također sadrže arginin, koji pomaže u proizvodnji dušične kiseline u tijelu. “Ova kiselina također pomaže zdravlju. Sjemenke, osim toga, sadrže pristojnu količinu vlakana (tako da ljudi s probavnim problemima trebaju biti oprezni), što može pomoći u zdravoj probavi i smanjiti rizik od dijabetesa ,” rekao je Rattan.

Poznato je da je ulje sjemenki konoplje korisno za topikalno i oralno korištenje. “Može se pomiješati s prahom klinčića ili prahom đumbira ili prahom piskavice i smjesa se može nanositi lokalno na zglobove. Protuupalni spojevi pomažu u jačanju zglobova, posebno u stanjima poput reumatoidnog artritisa ,” rekla je.

Nadalje, ulje konoplje bori se protiv upala, snižava krvni tlak i stoga sprječava stvaranje krvnih ugrušaka, rekao je Tanvi S Chiplunkar, viši dijetetičar u bolnici Bhatia u Mumbaiju za Indianexpress.com . Ulje iz sjemenki konoplje ima “visoku nutritivnu vrijednost i sadrži omega 6 i 3 u omjeru 3:1 što je vrlo važno za ljudsko zdravlje jer naše tijelo može brže i učinkovitije apsorbirati kada su omega 6 i 3 u uravnoteženom omjeru”.

Slaže se s ovim tvrdnjama i Rohit Chauhan, suosnivač Incare Laba: „Kao izvor višestruko nezasićenih masnih kiselina, sjemenke konoplje sadrže 104 posto više od omega-3 ribljeg ulja i 460 posto više od cijele ribe. U stvarnosti, ulje sjemenki konoplje je dobro za naše zdravlje i okoliš”.

Uz toliko zdravstvenih dobrobiti, može li konoplja preokrenuti kronična stanja poput dijabetesa, pretilosti?

“Kada govorimo o bolestima, pomaže u smanjenju Alzheimerove bolesti, rizika od srčanog udara i dijabetesa”, rekla je dijetetičarka Vidhi Chawla, osnivačica Fisico Diet Clinic.

Prema Rattanu, kronična stanja poput dijabetesa mogu se spriječiti i/ili kontrolirati konopljom u prehrani. “Budući da se savjetuje samo mala količina sjemenki konoplje, nema kliničkih studija koje sugeriraju da može preokrenuti kronična stanja. Ali definitivno može pomoći u prevenciji kroničnih bolesti, uključujući rak ,” rekao je Rattan.

Koliko je previše?

Preporuča se jedna do dvije žličice dnevno. “3, 6 ili 9 grama proteina dnevno je dovoljno dobro,” rekao je Rattan i nadovezao se da se sjemenke konoplje mogu uključiti u salate, smoothieje i kaše od zobi. Slažući se, Chawla je dodao: “Osim chia sjemenki, sjemenki suncokreta itd. možete dodati sjemenke konoplje u prehranu i vidjeti razliku jer će pružiti dodatni poticaj za hranjive tvari, zdrave masti i vlakna”.

Postavi prvi komentar na ovu objavu

Ostavi komentar

Email adresa neće biti objavljena.


*